POSUL Geologia Skarpy Warszawskiej

14 maja 2018 r. godzina 19.15


32294770_843763425824829_4052298237866934272_n


Dominantą w krajobrazie Warszawy jest skarpa doliny Wisły, zwana skarpą warszawską, oddzielająca samą dolinę od wysoczyzny polodowcowej. Skarpa ta jest najbardziej charakterystycznym naturalnym elementem ukształtowania terenu Warszawy, kształtującym krajobraz i strukturę przestrzenną miasta. Stanowi krawędź erozyjną wysoczyzny zwanej Równiną Warszawską i jednocześnie zachodnią granicę Doliny Środkowej Wisły.
Jak powstała? Jak zmieniała się na przestrzeni tysięcy lat swojego istnienia? Jakie naturalne procesy geologiczne kształtowały jej przebieg i kształt? W jakim stopniu działalność człowieka wpłynęła na jej stan obecny? Jak możemy chronić ten bezcenny fragment Warszawy przed zniszczeniem i bezmyślnością ludzi?

[UWAGA, WYKŁAD CIUT WCZEŚNIEJ NIŻ ZWYKLE]

[Uzupełnieniem do tego wykładu będą dwie różne weekendowe wycieczki, które odbędą się jesienią. Terminy wycieczek będą ogłoszone tutaj oddzielnie]

Elżbieta Laszczka
Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego – Wydział Geologii oraz Geografii Regionalnej, studia Podyplomowe: Pedagogika i Geoturystyka (UW), Biologia (Politechnika Radomska)
Praca przy odwiercaniu studni głębinowych (7 lat), państwowe uprawnienia hydrogeologiczne, przez kilka lat praca w Państwowych Wydawnictwach Geologicznych (redaktor)
Pedagog – 22 lata pracy w Technikum Geologicznym w Warszawie, liczne programy autorskie, organizacja wyjazdów i ćwiczeń terenowych w Górach Świętokrzyskich, Sudetach, Mazowszu.
Od trzech lat licencjonowany przewodnik warszawski

Informacje o wykładzie na stronie POSUL:http://www.posul.waw.pl/2018/05/elzbieta-laszczka-geologia-skarpy-warszawskiej.html

Program wykładów kolejne tygodnie na http://www.posul.waw.pl/p/nadchodzacewyklady.htmlPOSUL Barański – Komponowanie miasta-Wyobrażenia vs. muzyczne analogie „Cut Music Video” – Konkurs Na Najlepszy Klip Muzyczny
POSUL Barański – Komponowanie miasta-Wyobrażenia vs. muzyczne analogie
„Cut Music Video” – Konkurs Na Najlepszy Klip Muzyczny

Reply