POSUL Historia fabryki kosmetyków „Uroda” na Pradze

13 listopada 2017 godzina 19.00


puls_uroda2_blog


Udokumentowana produkcja wyrobów, określanych dziś jako wyroby chemii gospodarczej rozpoczęła się przy Szwedzkiej 20 pod koniec XIX wieku (1896). Właścicielem ówczesnego zakładu produkującego mydła, woski i świece było Towarzystwo Akcyjne Produktów Chemicznych „Praga”. Kolejni właściciele fabryki to „Wotitz” i „Saturnia”, która rozpoczęła produkcję dla Schichta, który to koncern kupił fabrykę w 1925 roku. Koncern „Schicht” a później „Schicht-Lever” produkował na Szwedzkiej zarówno mydła i środki piorące (w tym mydło „z jeleniem”) jak i kosmetyki (Elida i inne). Po wyzwoleniu produkcja ponownie ruszyła już w 1944 roku, po szeregu transformacji w 1956 roku zakład uzyskał nazwę „Warszawska Fabryka Mydła i Kosmetyków”. W latach 60-tych włączono go do Zjednoczenia Przemysłu Środków Piorących i Kosmetyków (później „Pollena”), skąd wywodzi się dobrze znana Warszawiakom późniejsza marka „Pollena-Uroda”. W 1991 roku fabrykę przekształcono w jednoosobową spółkę skarbu państwa a następnie sprzedano angielskiej firmie Cussons.
Największy rozwój fabryki nastąpił za czasów Schichta i później w latach 70-tych i 80-tych XX wieku, sprawiając że marka „Uroda”, wywodząca się z warszawskich zakładów Pulsa i po wojnie rozwijana na Szwedzkiej stała się jedną z najlepiej rozpoznawalnych polskich marek kosmetycznych.

Katarzyna Pytkowska – inżynier chemik i doktor nauk medycznych. Pasjonatka historii polskiego przemysłu kosmetycznego i wyrobów chemii gospodarczej. Rektor Wyższej Szkoły Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia w Warszawie.
O tym wykladzie: http://www.posul.waw.pl/2017/11/historia-urody-przy-szwedzkiej.html
Wszystkie wykłady tu: http://www.posul.waw.pl/p/nadchodzacewyklady.htmlGrupa 501‎Diabły i Czarownice – Wieczór Opowieści Helsinki koncert w TSW
Grupa 501‎Diabły i Czarownice – Wieczór Opowieści
Helsinki koncert w TSW

Reply