POSUL‎ Wykład Igora Strojeckiego – Julian Ochorowicz na tle Warszawy

24 kwietnia 2017 godzina 19.30


posul1


Zapraszamy na wykład o pierwowdzorze Ochockiego z „Lalki” Prusa, czyli Julianie Ochorowiczu – ten polski naukowiec przewidział rozwój telewizji, choć w jego czasach nikt nawet nie znał takiego słowa. Dzisiaj jest nieco postacią zapomnianą. Julian Ochorowicz, którego 100 rocznicę śmierci obchodzimy w tym roku, był znaną postacią w polskich i francuskich kręgach naukowych w drugiej połowie XIX w. i na początku XX stulecia. Zdaniem inżyniera Jerzego Jasiuka, wiele jego myśli należy określić mianem pionierskich. Na przykład ogłoszenie w magazynie „Kosmos” możliwości przekazywania obrazów na odległość, wykorzystując do tego prosty układ przewodowy. I dodaje, że Ochorowicza uważa się za genialnego wynalazcę, którego idee przyczyniły się do późniejszych odkryć w dziedzinie przesyłu obrazu i głosu. Julian Ochorowicz był człowiekiem renesansu i zajmował się wieloma dziedzinami wiedzy, nie tylko techniką. Pasjonowała go również psychologia i filozofia. Zajmował się także hipnozą, telepatią, mediumizmem – które badał ze stanowiska naukowca. Przeprowadzał doświadczenia w zakresie parapsychologii. – Mieszkał kilkanaście lat w Wiśle, w której prowadził badania mediumiczne z polskim medium Stanisławą Tomczykówną. Jego idee daleko wykraczały poza granice pojmowania innych reprezentantów świata nauki, przez co czuł się niedoceniony i rozgoryczony.

Igor Strojecki – pasjonat genealogii, publicysta, varsavianista. Z zapałem przywraca pamięć o swoich niezwykłych przodkach, m.in. aktorce Elżbiecie Barszc Qzewskiej, psychologu i wynalazcy Julianie Ochorowiczu oraz pradziadku Leonie Barszczewskim. Jest autorem licznych artykułów o słynnym fotografie Samarkandy, katalogów towarzyszących wystawom oraz obszernego hasła do słownika biograficznego. Jest także autorem i inicjatorem wielu wystaw poświęconych wyżej wspomnianym przodkom, prezentowanych w muzeach i instytucjach kultury w całej Polsce.
Link do wydarzenia na stronach POSUL: http://www.posul.waw.pl/2017/04/igor-strojecki-julian-ochorowicz.html
Pozostałe wykłady POSUL: http://www.posul.waw.pl/p/nadchodzacewyklady.htmlPOSUL Geologia Wisły (wykład) – Elżbieta Laszczka POSUL‎ Moja żydowska Warszawa – wykład Anny Ciałowicz o jej antologii
POSUL Geologia Wisły (wykład) – Elżbieta Laszczka
POSUL‎ Moja żydowska Warszawa – wykład Anny Ciałowicz o jej antologii

Reply