POSUL Zbigniew Muszyński: Warszawskie cepry pod Giewontem

3 kwietnia 2017 godzina 18.30


03.04.2017


Są takie miejsca na świecie, które obrosły legendą. Nie inaczej jest też z „pępkiem świata”, bohaterem naszego wykładu. Tym legendarnym pępkiem jest odkryte i spopularyzowanie przez warszawiaków Zakopane razem z Tatrami. Legendowy obraz tworzyły wydarzenia związane z tym miejscem, ale przede wszystkim ludzie, którzy „odkryli” dla potomnych ten niewątpliwy skarb. Byli to m. in. Staszic, Chałubiński, Zaruski, Karłowicz, cała plejada artystów różnej maści, no i ten jedyny, niepowtarzalny „wariat z Krupówek” – Stanisław Ignacy Witkiewicz.. Duchy warszawskich ceprów do dzisiaj unoszą się nad Krupówkami, ulicą legendą, ulicą historią, ulicą, której klimatu dzisiaj już nie ma.

Zbigniew Muszyński – ur. w 1954 roku w Warszawie. Operator, producent filmowy i aktor.
Absolwent PWSFTviT w Łodzi. Varsavianista, ukończył Akademię Wiedzy o Mieście oraz podyplomowe studia varsavianistyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Absolwent Akademii Szekspirowskiej. Wykładowca przedmiotów z zakresu wiedzy o filmie i organizacji produkcji filmowej. Naukowo zajmuje się scenografią w polskim filmie fabularnym. W latach 1974 – 1983 pracownik WFDiF w Warszawie gdzie współrealizował filmy dokumentalne, m.in. ok. 350. tematów do PKF. W latach 1987-2016 właściciel studia postprodukcji filmowej i dystrybucji filmów.
Podróżnik, licencjonowany przewodnik turystyczny i pilot wycieczek zagranicznych. Jako varsavianista od wielu lat prowadzi cykl wycieczek pt. „Z zabytkiem w tle” gdzie pokazuje różne aspekty historii Warszawy i okolic. Autor wykładów i pokazów multimedialnych. Za popularyzację miasta i zaangażowanie w rozwój turystyki, w roku 2010 Rada Miasta przyznała mu zaszczytne wyróżnienie „Zasłużony dla Warszawy”.

Wydarzenie na stronach POSUL: http://www.posul.waw.pl/2017/03/zbigniew-muszynski-warszawskie-cepry.html

Program najbliższych wykładów: http://www.posul.waw.pl/p/nadchodzacewyklady.htmBezpłatny wstępKoncert – Bardziej POSUL Geologia Wisły (wykład) – Elżbieta Laszczka
Koncert – Bardziej
POSUL Geologia Wisły (wykład) – Elżbieta Laszczka

Reply