POSUL‎ Karol Bulski – Praga jako plener filmow fabularnych

6 luty 2017 godzina 19.30


06.02.17


Na Pradze i w sąsiednich dzielnicach prawobrzeżnych kręcono ponad 100 fabularnych filmów i seriali. W części z nich Praga udaje nieistniejącą Warszawę przedwojenną, w innych zapewnia tylko odpowiednią, efektowną scenerię, bez kontekstu utożsamianego z daną dzielnicą. Najczęściej jednak, ujęcia kręcone na Pradze – nawet jeśli miejskie otoczenie nie gra w nich pierwszoplanowej roli – implikują „praski topos”, zawierają narracje, których częścią są wyobrażenia o pokazywanej dzielnicy. Są też filmy jak „Rezerwat”, „Koty to dranie” i inne, niemal w całości osadzone na prawym brzegu i pokazujące bardziej całościowy obraz Pragi, zdaniem jednych prawdziwy, dla innych – zupełnie nie. Będzie zatem o tym, jak Pragę widzą filmowcy – i jakie wyobrażenia nasuwa im ten widok.

UWAGA! Uzupełnieniem wykładu będzie poprowadzony przez naszego wykładowcę spacer zakończony pokazem fragmentów omawianych filmów w jednym z praskich klubów. Start w sobotę, 11 lutego o godz 13:00 sprzed Teatru Powszechnego (ul. Zamoyskiego 20 róg ul. Zielenieckiej). Na całość (spacer i pokaz) trzeba zarezerwować ponad 3,5 godz.

Karol Bulski – w ramach Praskiej Ferajny przewodnik po Warszawie, dziennikarz, tłumacz, aktor-amator, człowiek który twierdzi, że „robi co może”.

Link do wydarznia na stronach POSUL: http://www.posul.waw.pl/2017/01/karol-bulski-praga-jako-plener-filmow.html

Kolejne wykłady: http://www.posul.waw.pl/p/nadchodzacewyklady.html
Uwaga! Po tym wykłądzie ferie, następny wykład 27 lutego.
Harmonogram wykładów, które odbędą się po feriach, pojawi się tam pod koniec lutego.Aneta Prymaka – Bieżeństwo 1915 zapomniane uchodźstwo Urodziny Pragi w TSW i okolicach.
Aneta Prymaka – Bieżeństwo 1915 zapomniane uchodźstwo
Urodziny Pragi w TSW i okolicach.

Reply