Zbigniew Muszyński: Chełmska 21-Dzieje Polskiej Kroniki Filmowej

9 stycznia 2017 godzina 19:00


Polska Kronika Filmowa


Polska Kronika Filmowa zwana pekaefem, instytucja rejestrująca na taśmie filmowej życie całej Polski, choć nierozerwalnie związana z Warszawą i z znajdującymi się u stóp warszawskiej skarpy Sielcami, gdzie pod legendarnym wręcz adresem Chełmska 21 mieściła się jej siedziba. W czasach peerelu prawie zawsze obowiązkowo wyświetlana przed filmami w kinach, dzięki czemu stała się częścią określenia punktualności: „bez kroniki” znaczyło, że trzeba przyjść dokładnie o wyznaczonym czasie.
Na wykładzie poznamy dzieje kronik od przedwojennej poprzedniczki PKF, czyli kroniki PAT (Polskiej Agencji Telegraficznej) i jeszcze wcześniejszych tzw. kantorów wymiany po czasy najnowsze. Dowiemy się jakie były sposoby realizacji, jakiego używano sprzętu, jak dobierano tematy (oprócz obowiązkowej w peerelu propagandy pojawiało się wiele naprawdę ważnych materiałów), Usłyszymy o najważniejszych pracownikach PKF, o stosowanych technologiach, a wszystko będzie jak zwykle okraszane anegdotami z pierwszej ręki, bo nasz Wykładowca przez prawie dekadę był pracownikiem PKF. Ten brodacz z kamerą na zdjęciu to właśnie on!

Zbigniew Muszyński – ur. w 1954 roku w Warszawie. Operator, producent filmowy i aktor. Absolwent PWSFTviT w Łodzi. Varsavianista, ukończył Akademię Wiedzy o Mieście oraz podyplomowe studia varsavianistyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Wykładowca przedmiotów z zakresu wiedzy o filmie i organizacji produkcji filmowej. Naukowo zajmuje się scenografią w polskim filmie fabularnym. W latach 1974 – 1983 pracownik WFDiF w Warszawie gdzie współrealizował filmy dokumentalne, tematy do PKF (ok. 350) – wiele z nich o tematyce warszawskiej, a następnie w dziale Zdjęć Specjalnych, animacje i czołówki do filmów i PKF. W 1987 roku zakłada własną firmę postprodukcyjną i dystrybucji filmów.
Licencjonowany przewodnik turystyczny i pilot wycieczek zagranicznych. Jako varsavianista od wielu lat prowadzi cykl wycieczek pt. „Z zabytkiem w tle” gdzie pokazuje różne aspekty historii Warszawy i okolic. Autor wykładów i pokazów multimedialnych. Za popularyzację miasta i zaangażowanie w rozwój turystyki, w roku 2010 Rada Miasta przyznała mu zaszczytne wyróżnienie „Zasłużony dla Warszawy”.Praski Wieczorek Artystyczny XII – świętujemy NOWY ROK! Wernisaż malarstwa Wojtka Strzeszewskiego
Praski Wieczorek Artystyczny XII – świętujemy NOWY ROK!
Wernisaż malarstwa Wojtka Strzeszewskiego

Reply