Spacer „Praga filmowa” oraz wykład o gwarze warszawskiej.

11 grudnia 2016 godzina 14.00


11-12


W najbliższą niedzielę zapraszamy na dwa interesujące wydarzenia – spacer po filmowej Pradze (14:00) i wykład o gwarze warszawskiej (16:30)

Spacer „Praga filmowa”

Podczas spaceru poznamy praskie kina i odwiedzimy filmowe lokacje. Dowiemy się kiedy Praga grała samą siebie a kiedy „udawała” inne dzielnice i miasta. Usłyszymy, które ulice przedstawiały przedwojenną i wojenną Warszawę oraz które rejony znalazły uznanie u filmowców chcących pokazać miejski półświatek.
Gdzie Bożena Dykiel serwowała meduzę z lornetą?
W który miejscu miał być stracony filmowy Daniel Olbrychski?
Gdzie stołował się Roman Polański podczas kręcenia „Pianisty”?
Tych i wielu innych ciekawostek dowiemy się spacerując w niedzielę ulicami Starej i Nowej Pragi.

Prowadzi Piotr Białek

Start: Wejście do Teatru Powszechnego, godz. 14:00 Koniec: To Się Wytnie cafe, ul. Stalowa 46,
Czas trwania ok 2h.

Bezpośrednio po spacerze zapraszamy na wykład:

Gwara Warszawska – czyli o co się detalycznie rozchodzi?
Wykład na temat gwary warszawskiej prowadzony przez Stowarzyszenie Gwara Warszawska.
Wykładzik o tym jak się w naszym ukochanym Syrenim Grodzie niegdyś mówiło. A może nadal mówi? Warsiaska nawijka to swoista esencja charakteru stolycy. To przebojowość, humor i zaradność naszych rodaków. To wszystko to, co sprawiło, że miasto wciąż trwa i się rozwija.
Chcemy zainteresować warszawiaków, zarówno tych rodowitych, jak i flancowanych, naszą mową. Chcemy ocalić od zapomnienia język dawnej Warszawy, pokazać, że zasługuje on na uwagie.

Start 16:30 To Się Wytnie ul. Stalowa 46

Prowadzenie:
Martyna Goździuk

Zawodowo przewodnik po Warszawie, specjalizujący się w dzielnicach prawobrzeżnych, szczególnie bliska jest jej Praga. Gwarę podsłuchała u sąsiadów, wychowując się na Targówku i tak się zaczęło. Szczególnie interesuje się językiem przedwojennej społeczności żydowskiej oraz jego wpływami w polszczyźnie.
Kocha Warszawę całym sercem, które – jak mówi – ma po prawej stronie, ale jeśli tylko ma sposobność, uwielbia podróżować na krańce świata i poznawać nowe kultury.
Od 2015 r. pełni funkcję Prezesa Stowarzyszenia Gwara Warszawska.Koncert Wojtka Kubiaka 100 lat harcerstwa po praskiej stronie Wisły
Koncert Wojtka Kubiaka
100 lat harcerstwa po praskiej stronie Wisły

Reply