POSUL: Kicz w przestrzeni publicznej Warszawy

14 listopada 2016 godzina 19.30


poul


„Miało być pięknie – krzyczy nasza przestrzeń. Jest to krzyk pełen rozpaczy.” Kicz podobający się większości, a pogardzany przez mniejszość, określany mianem sztuki szczęścia. Słowo „kicz” znają wszyscy, ale dla każdego oznacza ono coś innego. To wynaturzone piękno pozbawione defektu na każdym kroku kłuje nas w oczy.
Kiedy powstał? Czym jest? Jak zmieniało się w historii jego postrzeganie? Gdzie w Warszawie można go znaleźć? Jak walcząc z nim przed i po II WŚ zmieniano wygląd naszego miasta? Jak bardzo cienka i płynna jest granica między postmodernizmem a kiczem? Jak wyglądają najsłynniejsze „gargamele” w Warszawie i Polsce? Czy drobna architektura, pozornie zdobiąca Warszawę, może ją szpecić? Jakie przykłady sakro-kiczu można odnaleźć w naszym mieście? Czy kicz może się pokryć z czasem patyną i stać się docenianym symbolem? Czym się różni kamp od kiczu?
Na deser przyjrzymy się także świątyni w Licheniu, która dla wielu Polaków stała się dowodem prawdziwie polskiej potęgi wiary, siły i piękna, i o której Barbara Bielecka, jej projektantka, mówi, że: „to nie ma się podobać profesorom z ASP! To ma się podobać pielgrzymom”.

Mariusz Prządak – varsavianista, laureat Retroringu (ogólnopolskiego konkursu wiedzy o Warszawie), przewodnik, autor artykułów w prasie varsavianistycznej

Przed wykładem – uroczysta inauguracja ósmego roku akademickiego na POSUL.

Kiedy? Poniedziałek, 14 listopada 2016, godz. 19 z hakiem 😉
Gdzie? Warszawska Praga, ul. Stalowa 46
Link do strony wydarzenia: http://www.posul.waw.pl/2016/11/Mariusz-Przadak-Kicz-w-Warszawie.html
Link do wydarzenia na FB: https://web.facebook.com/events/1114071455308182/Funkasanki – koncert alternative pop 13.11.2016 Filmy na Stalowej – Dziewczynka w trampkach (2012)
Funkasanki – koncert alternative pop 13.11.2016
Filmy na Stalowej – Dziewczynka w trampkach (2012)

Reply