„Gra w malarstwo” Sławomir Mściwoj Gębczyński – wernisaż

7 października 2016 godzina 20.00


14513607_1287983811226444_1224803461_o


Serdecznie zapraszamy na wernisaż absolwenta malarstwa 2015 z ASP w Warszawie. Sławomir Mściwoj Łukasz Gębczyński zaprezentuje nam swoje najnowsze prace.

Zderzenie figury człowieka z traktowanym w sposób abstrakcyjny, geometryzującym otoczeniem ma już w polskim malarstwie swoją tradycję sięgającą kilkudziesięciu lat wstecz. Towarzyszą temu procederowi najróżniejsze cele, a niewątpliwie jednym z dominujących jest dobitność i czytelność przekazu, który nie ucieka jednak od problemu formy i broni się w ten sposób przed ilustracyjnością.

Obrazy Sławomira Mściwoja Gębczyńskiego nie unikają skojarzeń z takimi formułami malarskimi i świadomie nawiązują do nowych tradycji z widocznymi zapożyczeniami oraz cytatami. Czerpanie wątków z obrazów różnych okresów historii malarstwa, przywoływanie w zaskakujących kontekstach znanych powszechnie motywów, „kolażowość”, multiplikacja należą do cech, które wykształcały się równolegle zarówno w jego malarstwie jak i rysunku w czasach studiów na wydziale malarstwa . Z tym że to rysunek staje się dla niego polem do odważnych eksperymentów, swoistym laboratorium, w którym wypróbowuje swoją strategię łączenia wydawałoby się niemożliwych do pogodzenia konwencji, wytwarzania wizerunków hybryd ludzko – zwierzęcych, amalgamatów znaczeń i form mających wywoływać konsternację u widza sprzecznymi „informacjami”. […]

Obraz jest sygnałem, częstokroć podszytą ironią albo czarnym humorem refleksją na temat bieżących wydarzeń. Nawiązując do malarzy poprzednich pokoleń, reinterpretując znane obrazy, sięgając po różne formuły malarskie buduje on własny język, nie pozbawiony zresztą poczucia humoru, dzięki któremu może komunikować o swoich obsesjach i lękach wywołanych obserwacją świata.

dr Antoni Starowieyski

Sławomir Mściwoj Łukasz Gębczyński
Malarz, grafik, rysownik, fotograf. Urodził się 7 stycznia 1984 roku w Szczecinie. W latach 2010-15 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w pracowni malarstwa profesora Jarosława Modzelewskiego, w pracowniach rysunku profesorów Pawła Bołtryka i Czesława Radzkiego, oraz pracowni grafiki profesora Andrzeja Węcławskiego. Jako student zadebiutował w maju 2015 roku podczas Wystawy Dyplomowej w Galerii Studio, w PKiN w Warszawie oraz na Wystawie Najlepsze Dyplomy ASP w Gdańsku. Od 2015 r., zatrudniony jako debiutujący asystent na Wydziale Malarstwa Warszawskiej ASP w pracowni Rysunku I roku prof. Joanny Gołaszewskiej. W latach 2013-14 student pełniący funkcję asystenta w pracowni profesora Zbigniewa Taranienki na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz w pracowni profesora Piotra Welka na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków okręgu Warszawskiego od 2016 roku.

Jeszcze raz zapraszamy na wernisaż!
7 października 2016 w kawiarni To Się Wytnie
godzina 20:00
ul. Stalowa 46
Po wernisażu o 21:00 usłyszymy muzykę na żywo. Autorski set muzyczny wykona dla nas Suzi
http://tosiewytnie.org/2016/09/29/suzia-koncert-akustyczny-zuzy-klosinskiej-7-10-2016/


One night at Stalowa (3) Suzia – koncert akustyczny Zuzy Kłosińskiej 7.10.2016
One night at Stalowa (3)
Suzia – koncert akustyczny Zuzy Kłosińskiej 7.10.2016

Reply