POSUL – Historia stroju wilanowskiego

23 maja 2016 godzina 19.30


posul wilann


Na najbliższym spotkaniu naszymi wykładowcami będą Państwo Elżbieta Piskorz-Branekova i Łukasz Maurycy Stanaszek.

Stroje wilanowskie powinny być tym dla Warszawy, czym stroje krakowskie są dla stolicy Małopolski i dla całego kraju. Barwne i bogate stroje wilanowskie widywano często na ulicach dziewiętnastowiecznej Warszawy. Wywoływały one u mieszczan Syreniego Grodu skrywany zwykle podziw, połączony z zazdrością, bowiem dostarczający żywność do zasobnego miasta chłopi okazywali się często bogatsi od niejednego warszawskiego mieszczanina. Z tego powodu mieszczanie starali się wilanowianom dać odczuć, kto według nich jest wyższą warstwą społeczeństwa. O dziejach stroju wilanowskiego opowiedzą autorzy niedawno wydanego, poświęconego temu strojowi 45 tomu ukazującego się od 1949 roku Atlasu Polskich Strojów Ludowych. Po wykładzie można będzie też zakupić ten własnie tom atlasu – to niesamowita gratka, szczególnie dla tych pań, które chcą swoje kreacje urozmaicić dodatkami w stylu oryginalnego stroju wilanowskiego.

Elżbieta Piskorz-Branekova
Etnograf, wieloletni pracownik Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, specjalista od polskich i europejskich strojów ludowych oraz kultury bałkańskiej, autorka wielu wystaw i publikacji związanych z tą problematyką.

Łukasz Maurycy Stanaszek
Antropolog fizyczny, etnolog pracownik Muzeum Archeologicznego w Warszawie, autor wielu publikacji zarówno w zakresie antropologii fizycznej jak i opisujących podwarszawski region Urzecze. Pasjonat, regionalista współtwórca serii imprez promujących ten region (Flis Festiwal, Zielone Świątki na Urzeczu).

Wstęp wolny
posul.waw.plKineDok – 6 kroków. reż. Bartosz Dombrowski, Polska 2014 Kobiety i sonety, czyli Fietkiewicz-Paszek, Rudowicz i Słowik w To Się Wytnie
KineDok – 6 kroków. reż. Bartosz Dombrowski, Polska 2014
Kobiety i sonety, czyli Fietkiewicz-Paszek, Rudowicz i Słowik w To Się Wytnie

Reply