Kulturalna Włóczęga: Irlandia z odrobiną Szkocji

'Fáinaí Cultúrtha: Éire agus Albain'


flag of Ireland


Irlandia wiecznie zielona. Spróbujemy nauczyć się kilku słów po irlandzku, poznamy kroki skocznego tańca, a także dowiemy się kilku faktów z historii. Wszystko to w atmosferze irlandzkiej muzyki, znanych irlandzkich trunków oraz kuchni.
Posmakujemy także szkockiej whisky, a przy okazji poznamy jej historię oraz losy destylarni.
Zapraszamy 27 lutego 2016!

PROGRAM: Kulturalna Włóczęga: Irlandia z odrobiną Szkocji

17:00 DEGUSTACJA whisky

Przygoda odkrywania smaków z Whiskymywife.pl. Degustacja szkockiego whisky w barze (Lagavulin 16yo, Aberlour a’bunadh, Glenfarclas 15)

17:30 KULTURA – daleka czy bliska?

„Kto zamieszkiwał antyczną Irlandię?” Michał Norbert Faszcza (ur. 1985) – historyk, doktor nauk humanistycznych; specjalizuje się w historii militarnej późnej republiki rzymskiej oraz antropologii ludów barbarzyńskich, ze szczególnym uwzględnieniem Wysp Brytyjskich; autor trzech monografii i ponad 20 artykułów naukowych; aktualnie adiunkt w Akademii Humanistycznej im. A. Gieysztora w Pułtusku.

18:15 OKIEM PODRÓŻNIKA

„Wspomnienia z podróży szlakiem whisky z portalem Whiskymywife”
Grzegorz Nowicki (http://whiskymywife.pl/) opowie o Szkocji i historii whisky, sposobach jej produkcji i losach destylarni oraz ich założycieli. Grzegorz interesuje się whisky Single Malt od 2009 roku. Efektem jego hobby jest degustacja kilkuset rodzajów whisky słodowej oraz kilka podróży do Szkocji, gdzie zwiedził kilkadziesiąt destylarni. Przygoda odkrywania smaków whisky wraz z magią zatrzymania w pamięci tych chwil połączyła Grzegorza i Daniela. Portal Whiskymywife.pl to biznes, który narodził się z pasji. Zapraszamy na degustację whisky w barze!

19:00 JĘZYK, którego jeszcze nie znamy

„Język irlandzki i jego niuanse” Krzysztof Szymański, z wykształcenia anglista, z zamiłowania lingwista. Pasjonat wszystkiego, co celtyckie. Kulturą Irlandii i językiem irlandzkim interesuje się od lat. Zajmuje się nauczaniem, tłumaczeniem i propagowaniem
szeroko rozumianej kultury Wysp Brytyjskich.

19:40 OKIEM PODRÓŻNIKA

„Irlandia zielona i słoneczna” Asia, blog podróżniczy Byłem tu. Tony Halik (https://btth.pl/ )
Pokaz zdjęć i opowieści z kilku podróży po zielonej wyspie.

20:15 QUIZ WIEDZY o Irlandii i Szkocji z nagrodami

Czego dowiedzieliśmy się o Zielonej Wyspie i języku?

20:30 TANIEC i MUZYKA na żywo

Zespół Trebles. Profesjonalny zespół tańca irlandzkiego z najbardziej utytułowanymi tancerzami w Polsce

Marcin Drabik – skrzypek zespołu muzyki celtyckiej Shannon, absolwent Instytutu Jazzu w Katowicach, laureat Złotych Gęśli od Polskiego Radia i Baszty na Festiwalu Kapel i Śpiewaków w Kazimierzu. Współpracował m.in z Grzegorzem Turnauem przy muzyce do „Podróży Guliwera” w Teatrze Polskim czy przy ścieżce do audiobooka „Gra o Tron”.

Przez cały czas trwania imprezy degustacja whisky w barze oraz tradycyjne potrawy. Oczywiście atrakcyjne promocje irlandzkiego piwa i whisky!

Wydarzenie: https://www.facebook.com/events/1693416294267588/

Clár: ”Fánaí Cultúrtha: Éire agus Albain’

17:00 Ócáid bhlaiseadh uisce beatha
Blasanna nua a fháil le Whiskymywife.

17:30 CULTÚR – i bhfad uainn nó in aice linn
„Cé a raibh ina chónaí i sean-Éirinn?” Michał Norbert Faszcza

18:15 De réir thuairim an taistealaí
„Cuimhní ar thuras uisce beatha leis an suíomh idirlín Whiskymywife”

19:00 Teanga nach bhfuil againn go fóill
„An Ghaeilge agus a miondifríochtaí” Krzysztof Szymański

19:40 De réir thuairim an taistealaí
Éire ghlas ghrianmhar, Asia, an blag taistil: Byłem tu. Tony Halik (https://btth.pl/ )

20:15 Tráth na gceist feasa ar Éirinn agus ar Albain le duaiseanna

20:30 Rince agus ceol beo
An grúpa rince Treblers.
Marcin Drabik.

Beidh ócáid bhlaiseadh uisce beatha agus bia traidisiúnta ann ag an mbeár i rith an imeachta.Tairiscint speisialta ar fáil ar uisce beatha agus ar bheoir Éireannach!

——————————————————–

Przygotowaliśmy dla was degustację trzech wyjątkowych single malt’ów.

Lagavulin 16yo 43%

To jedna z najbardziej rozpoznawalnych whisky na świecie. Jest to ikona destylarni Lagavulin. Whisky doskonale oddaje charakter destylatów z południowej części wyspy Islay. Lagavulin 16 letni jest częścią kolekcji „Classic Malts” wydawanej przez firmę Diageo. Whisky komponowana jest z destylatów, które dojrzewają co najmniej 16 lat w beczkach po bourbonie oraz po sherry. Whisky była wielokrotnie nagradzana na wystawach i konkursach.

Aberlour a’bunadh 60,7%

Aberlour a’bunadh (a’bunadh przekłada się z gaelickiego na „u źródeł”) debiutował w 1997 roku. Whisky pochodzi wyłącznie z beczek po sherry, z reguły napełnionych po raz drugi. A’bunadh nie posiada określenia wieku, jednak większość wykorzystanych destylatów starzona jest od 8 do 15 lat. Tradycyjnie butelkowanie odbyło się bez użycia nowoczesnych metod filtracyjnych oraz bez rozcieńczania wodą.

Bushmills 10yo 40%

Destylarnia Bushmills słynie z tego, że jest najstarszą w Irlandii. Bushmills 10 letnia destylowana jest trzykrotnie w miedzianych alembikach. Jej destylaty dojrzewają w beczkach po bourbonie oraz po sherry, w celu wzbogacenia palety aromatycznej.

Degustacyjny zestaw trzech whisk(e)y w promocyjnej cenie 30 zł.
Degustacja będzie trwała przez cały wieczór.

————————————————-

Whisky to popularny napój alkoholowy powstały w wyniku destylacji zacieru zbożowego, dojrzewający w drewnianych beczkach. Whisky jest produkowana niemal na całym świecie, także w Tajlandii. Whisky whiskey nie równa. Czym różnią się te trunki?

Szkocka to whisky produkowana tylko w Szkocji. Są dwa podstawowe rodzaje: single malt i blended. Do produkcji Single malt używa się tylko słodu jęczmiennego, zaś blended to mieszanka whisky z różnych zbóż. Dojrzewa w dębowych beczkach przez minimum 3 lata. Jęczmień wykorzystywany do produkcji tej whisky jest wędzony w torfowym dymie, dzięki czemu szkocka ma ziemisto-dymny posmak. Szkoci swoją whisky destylują dwukrotnie. Najsłynniejszym producentem whisky jest Szkocja – jedyny kraj z licencją na nazwę “Scotch”.

Irlandzka whiskey produkowana w Irlandii. Do jej produkcji używa się jęczmienia i jego słodu. Irlandczycy nie wędzą jęczmienia. Whiskey, podobnie jak szkocka, dojrzewa w dębowych beczkach przez minimum 3 lata. Różnica podstawowa między tymi dwoma gatunkami whisky polega na procesie destylacji. W przeciwieństwie do szkockiej, irlandzka whiskey jest trzykrotnie destylowana.

Irlandia dodaje do nazwy literę „e” – zatem gdy na butelce zobaczymy napis „whiskey” zamiast „whisky”, możemy być pewni, że pochodzi z kraju Joyce’a. Ponadto niektórzy Irlandczycy nazywają whiskey „the brown”. W Irlandii są tylko trzy działające destylarnie whiskey: w Cooley i Midleton w Rep. Irlandzkiej oraz w Bushmills w Irlandii Północnej. Pozostałe to muzea m.in. Jameson i Locke w Dublinie.

Zarówno szkocka, jak i irlandzka wersja nazwy pochodzi od gaelickiego „woda życia” – i oba narody twierdzą, że to one wymyśliły to określenie Emotikon smile.

Burbon to amerykańska whiskey produkowana z kukurydzy i innych zbóż. Zawartość kukurydzy wynosi minimum 51%. Leżakowany jest w świeżych dębowych beczkach. Ta whiskey jest produkowana w hrabstwie Burbon w stanie Kentucky. Amerykańska whiskey jest destylowana tylko raz. Zanim alkohol trafi do beczek, jest filtrowany przez węgiel drzewny.

————————————————–

Zapraszamy po godzinie 20.00 na koncert Marcina Drabika, skrzypka zespołu muzyki celtyckiej Shannon.
https://www.youtube.com/watch?v=O4rFCYMCYnQ

Zespół Shannon został założony przez Marcina Rumińskiego w 1994 roku w Olsztynie. W 2007 roku pojawił się w zespole Marcin Drabik, skrzypek, absolwent klasy skrzypiec Akademii Muzycznej w Katowicach na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Członek wielu zespołów rockowych, jazz-rockowych, folkowych (m.in. Sporysz Polska, Poszukiwacze Zaginionego Rulonu, Mordewind, Shannon i Hoboud), czy grających polską muzykę tradycyjną „Żółwiniacy”. W tym samym roku dołączyła do grupy Maria Namysłowska, córka jednego z najbardziej znanych polskich jazzmanów Zbigniewa Namysłowskiego. W takim m.in. składzie nagrana została płyta „Psychofolk”. Więcej na stronie http://www.muzykaceltycka.pl/index.php?BANDID=ShannonPL

Marcin jest absolwentem Instytutu Jazzu w Katowicach, laureatem Złotych Gęśli od Polskiego Radia i Baszty na Festiwalu Kapel i Śpiewaków w Kazimierzu. Współpracował m.in z Grzegorzem Turnauem przy muzyce do „Podróży Guliwera” w Teatrze Polskim czy przy ścieżce do audiobooka „Gra o Tron”.

————————————————————-

Irlandczycy jedzą dużo ziemniaków. Pewnie tak dużo, jak my. Jednym z popularnych dań jest ziemniaczano – kapuściany Colcannon. Przygotowywany z białej kapusty lub jarmużu, ziemniaków, masła, soli i pieprzu. Często dodaje się również mleko, śmietanę, czosnek, gotowaną szynkę lub bekon. Colcannon jest podawany jako samodzielne danie lub dodatek do innych potraw. Do spróbowania w sobotę:)

—————————————————————

Blarney to małe miasteczko w południowej Irlandii. Główną atrakcją turystyczną jest tu średniowieczny zamek obronny oraz wmurowany w jego mury kamień,zwany potocznie Kamieniem Elokwencji.
O jego super mocach, ma świadczyć jedna z irlandzkich legend, mówiąca o tym jak Dermot McCarthy, z rodu właścicieli zamku McCarthy’ch, zmuszony przez królową angielską Elżbietę I do oddania zamku w geście poddaństwa, za sprawą swej przemowy skierowanej do monarchini, zachował posiadłość przy sobie.
Zawdzięczać miał to właśnie kamieniowi z Blarney, który pocałował przed spotkaniem z posłannictwem królowej Anglii. Obecnie, każdy z odwiedzających całuje kamień, bo po tym będzie ponadprzeciętnie elokwentny i posiądzie dar przekonywania każdego. Nie jest to łatwe. Osoba która chce ucałować kamień, trzymając się specjalnej barierki, musi położyć się na plecach i wychylić mocno głowę w dół. Czynność ta wymaga dodatkowej asekuracji przez inną osobę.

———————————————————————

„Irish Tricolou” Narodowa trójkolorowa flaga irlandzka: zielono-biało-pomarańczowa. Zielony symbolizuje rodzimych mieszkańców Irlandii (w większości o wyznaniu rzymsko-katolickim) lub republikę, pomarańczowy reprezentuje brytyjskich zwolenników Wiliama Orańskiego (Wiliam of Orange), którzy osiedlili się w Północnej Irlandii w XVII wieku (większość z nich to protestanci) lub wierność. Biały natomiast symbolizuje pokój pomiędzy tymi dwoma obozami. W 1848 roku flaga została przekazana Irlandczykom przez grupę Francuzek, które popierały dążenie Irlandii do niepodległości. Irlandzką flagą narodową została jednak uznana dopiero gdy powieszono ją nad Głównym Urzędem Pocztowym w czasie Powstania Wielkanocnego w 1916. Za pomysłodawcę flagi uznawany jest Thomas Francis Meagher. https://mikasia.wordpress.com/2011/04/23/irlandzka-flaga/

 POSUL: prof. Elżbieta Wichrowska i wykład o Judycie Jakubowiczowej, żonie Szmula Zbytkowera POSUL: Marta Pikora – Praskie syrenki z historią w tle
POSUL: prof. Elżbieta Wichrowska i wykład o Judycie Jakubowiczowej, żonie Szmula Zbytkowera
POSUL: Marta Pikora – Praskie syrenki z historią w tle

Reply