POSUL: Ernest Frankowski – Skąd Warszawa brała kasę, czyli o mytach, podatkach i rogatkach

11 stycznia 2016, godzina 19.00


1919335_1708329649403338_2625994039379306223_n


Warszawa ma długą historię. Znane są też wcześniejsze, przedmiejskie dzieje terenów współczesnej Warszawy. Już we wczesnym średniowieczu znajdowały się tutaj osady, port, wioski rybackie i siedziby książęce (nazwy wielu z nich pobrzmiewają także w dzisiejszej topografii miasta). Sama Warszawa jako miasto pojawia się (?) w źródłach na przełomie XIII i XIV wieku. Już w 1339 r. miasto pojawia się jako sceneria wielkiej historii. Odbywa się tutaj słynny proces polsko-krzyżacki o, m. in., Pomorze Gdańskie. Późniejsze dzieje Warszawy są dość dobrze znane. Warszawa jako część władztwa Piastów mazowieckich, Warszawa jako miejsce na szlaku handlowym, Warszawa jako miejsce ważne dla I Rzeczpospolitej, a następnie stolica państwa. Warszawa jako ofiara wojen, miejsce odbudowy i eksperymentów architektonicznych i przestrzennych. Ponieważ jednak do wszystkiego potrzebne są pieniądze (jak w kontekście wojny słusznie zauważyli marszałek Ludwika XIV, Gian-Jacopo Trivulzio, a później Napoleon Bonaparte), tym razem prześledzimy fiskalną historię Warszawy. To jest, jak na przestrzeni wieków finansowała swoje funkcjonowanie oraz jak uczestniczyła w utrzymaniu instytucji ogólnopaństwowych. Nazywając rzecz po imieniu, przyjrzymy się temu jak funkcjonowały podatki i skarbowość historycznej Warszawy.

Nasz wykładowca (wychowany na Gocławiu) jest doradcą podatkowym w jednej z czterech największych na świecie firm doradczych. Studiuje historię. Ponadto jest informatykiem, wykorzystującym swoją wiedzę podatkową w tworzeniu oprogramowania finansowego.

Wykłady są bezpłatne, otwarte dla wszystkich, całkowicie społeczne i bezdotacyjne!

Patronat nad spotkaniami sprawuje Miesięcznik StolicaKoncert – Aga Szewczyk i Wojtek Makowski POSUL: Polnisch Kanaan – Niemcy w Warszawie. Marcin Tysler
Koncert – Aga Szewczyk i Wojtek Makowski
POSUL: Polnisch Kanaan – Niemcy w Warszawie. Marcin Tysler

Reply